Senior Leadership Team

Mr Billy Burke
Mr Billy BurkeHead Teacher
Miss Carolanne Calderwood
Miss Carolanne CalderwoodDepute Head Teacher
Mr Derek Milligan
Mr Derek MilliganDepute Head Teacher
Mr Andrew Sutherland
Mr Andrew SutherlandActing Depute Head Teacher
Mrs Karen Shaw
Mrs Karen ShawDepute Head Teacher
Mrs Irene Hyde
Mrs Irene HydeEducation Support Manager

Pupil Support Team

Mrs Lynsey Keenan
Mrs Lynsey KeenanClyde House (Mon - Wed)
Miss Emma Martin
Miss Emma MartinClyde House (Thur-Fri)
Mr Stuart Conway
Mr Stuart ConwayForth House
Mr Graeme McKechnie
Mr Graeme McKechnieKelvin House
Miss Lynsey O'Neill
Miss Lynsey O'NeillTay House

Curricular Departments

english-icon-smallEnglish

Mrs Lesley Murphy – Principal Teacher

Mrs Amy Birnie

Mr Ivar Campbell

Mrs Isobel Lockhart

Mr Ross McIntosh

Mrs Clare McLaughlin

Mr Simon Stothers

Expressive Arts

Mr Paul Price (Music) – Principal Teacher

Miss Deborah Bowie (Art)

Mr Stuart Conway (Art)

Mr Andrew Corr (Art)

Mrs Nicole Speirs (Art)

Ms Elizabeth Burgoyne (Music)

Miss Rebecca Smith (Music)

Health & Wellbeing

Mr Martin Paton  – Principal Teacher

Miss Emily Gallacher

Mrs Lyndsey Keenan

Mr Cameron Malcolm

Miss Emma Martin

Miss Rachel McNaughton

Mr Michael Sherry

Mathematics

Mr Simon Johnston – Acting Principal Teacher

Mrs Kirsty Davidson

Mrs Hilary Duncan

Ms Megan Fleming

Mr Mark Geddes

Mr Alistair Herdman

Mr Derek Milligan

Mrs Gillian Strang

Mr Andrew Sutherland

Ms Amanda Welsh

Modern Languages

Mrs Fiona Bewick – Principal Teacher

Mr Laurent Carrozza

Mr Pascal Sagnier

Religious, Moral and Philosophical Studies

Mrs Samantha Lee – Principal Teacher

Mr Brian Morris

Science

Mrs Kathryn Forrest (Bio) – Principal Teacher

Mrs Irene Gemmell (Chem) – Acting Principal Teacher (Mon-Tue)

Mrs Catherine Macleod (Bio) – Acting Principal Teacher (Wed-Thur)

Mrs Nicola Hall (Bio)

Ms Seonaid Forrester (Bio)

Miss Nicole Moisin (Bio)

Dr Catherine McLean (Bio)

Mrs Rachel Chadwick (Chem)

Mrs Diane Gillies (Chem)

Miss Lynsey O’Neill (Chem)

Miss Emma Fox (Phys)

Mr Jamie Maycock (Phys)

Social Subjects

Mrs Lorna Deans (Geography) – Principal Teacher (Mon-Thur)

Mr Michael O’Malley (History) – Principal Teacher (Fri)

Mrs Caroline McColl (Geography)

Ms Paula Quinn (History / Psychology)

Mrs Gillian Ito (Modern Studies)

Ms Amy MacNeil (Modern Studies / Politics)

Mrs Karen Shaw (Modern Studies)

Technologies

Mrs Pauline Ferrier (ICT) – Principal Teacher

Mrs Alison Dorrian (ICT)

Mr Kevin Graham (ICT)

Mrs Nicola Murney (ICT)

Miss Emily Patterson (ICT)

Mrs Mhairi Campbell (Tech)

Mr Craig Fisher (Tech)

Mr Jack Stead (Tech)

Support Staff

Support for Pupils

Mrs Senga Cameron (Classroom Assistant)

Mrs Ann Downe (ASNA)

Ms Ashley Hampsay (Home Link Assistant)

Mrs Alison Howatt (ASNA)

Ms Magi McCulloch (Home Link Worker)

Mrs Ann McMullen (Acting Inclusion Support Officer)

Mrs Liz McNeil (ASNA)

Mrs Sally Moore (ASNA)

Ms Lynn Scott (ASNA)

Miss Ashleigh Willett (ASNA)

Mrs Allison Weir (Key Worker)

Technicians

Mr Jim Freeman (Technical)

Mr Ian Reid (Science)

Administration Staff

Mrs Fiona Dickson – Team Leader

Mrs Margaret Dunlop

Mrs Lorraine Irwin

Mrs Joanna McAllister

Mrs Elaine Palmer

Partner Staff

Mr Robin Dunlop (Librarian)

Mr Andrew Mitchell (Active Schools Coordinator)

Ms Andrea Burns (SDS Careers Adviser)